Son 35 Yılda Dünya Sigorta Endüstrisini Etkileyen 25 Olay

1.Asbest ve çevresel felaketler:

AM Best’in tahminlerine göre Asbest nedeni ile bugüne kadar ödenen tazminatların 75 milyar USD civarında çevresel kirlenme dolaysı ile ödenen tazminatların ise 42 milyar USD civarında olduğu ifade edilmektedir.Özellikle asbestos nedeni ile açılan davalar sonucunda ödenen tazminatlar sonucunda çok sayıda sigorta şirketinin battığı görülmektedir.

 

2.Piper Alpha (denizdeki petrol platformu) yangını :

1988 yılında Kuzey denizindeki yangında 167 kişi ölmüş ve tüm platform batmıştır.Bu hasarın ilk belirlemelere göre 1.5 milyar Pound civarında olacağı beklenirken hasar giderek artmış ve tüm platformun yok olmasına ve sigorta şirketlerinin 15 milyar pound tazminat ödemesi ile karşılaşmasına yol açmıştır.Özellikle bu hasar Lloyds şirketleri tarafından yazılmış bu yıllarda ayrıca İngilteredeki fırtına hasarları,Hugo fırtınası ve Exxon Valdez petrol hasarı ile karşılaşmış ve çok ciddi zararlarla karşılaşmışlardır.Bu hasarların %30 unu tek başına Lloyd sendikası Gooda Walker tarafından karşılanmıştır.

3.Exxon Valdez tankerinin batması sonucu çevre felaketi:

24 Mart 1989 da  Exxon Valdez petrol tankerinin batması sonucu Alaska çevresine 11 milyon galon ham petrol yayılmış ve çok ciddi sonuçları olmuştur.Hasar 14  Lloyd sendikası tarafından karşılanmıştır.

4.Andrew Kasırgası:

1992 yılında meydana gelen bu kasırga sigorta sektörünü yeniden şekillendiren bir tabiat olayı olarak hatırlanır.Miami ve Florida kıyılarını vuran 5 ci kategori olarak sınıflandırılan bu kasırga sonrasında sigortasektörü 15.5 milyar USD hasar ödemiştir.Bu ödeme ile o güne kadar süregelen yumuşak fiyatlama dönemi yerini sert fiyatlama dönemine bırakmıştır.Bu kasırga sonrası ayrıca Florida Kasırga fonu olulturulmuş diğer yandan kadastrof modellemesi sigorta sektöründe kullanılmaya başlanmıştır.

5.Northridge depremi:

17.Ocak.1994 tarihinde Kaliforniyada meydana gelen 6.7 şiddetindeki depremde  15.3 milyar USD civarında sigortalı hasar meydana gelmiştir., 

6.Lloyds'un yeniden yapılanma planı:

1996 yılında Lloyd’sun ciddi anlamda zararlar yaşaması sonucunda zafiyete düşmesi nedeni ile yeniden yapılanma planı yürürlüğe alınmıştır.

7.Berkshire Hathaway'in General Re'yi satın alması:

Amerikalı  reasürör General Re 1998 yılında 22 milyar USD civarında bir bedelle satın almıştır.

8.Hindistan pazarının açılması:

Nisan 2000 de Hindistan piyasasının özelleştirilme kararı ile birlikte yabancı sermeyenin % 26 ya kadar hisse satın alabilmesine olanak sağlayan imkan ülkeye yeni yabancı şirketlerin girebilmesine imkan sağlamıştır.

9.Avusturalyalı HIH şirketinin çöküşü:

Avusturalyanın ikinci büyük şirketi olan HIH, Mart 2001 tarihinde 5.5 milyar USD civarında bir sorumluluğu yerine getiremiyerek batmıştır.

10.11 Eylül saldırısı :

Amerikada meydana gelen 11 Eylül saldırısı sonrasında sigorta sektörü 43.5 milyar USD civarında bir hasarla karşı karşıya kalmıştır.Bu zarar sonrası Amerikan şirketlerinin karları 2011-2005 yılları arasında yüzde 65 civarında düşmüştür. 2002 yılında Standart and Poors tarafından Munich Re nin bile ratingi düşürülmüş,AAA- değerlemesi alan  şirket şirket sektörde kalmamıştır.

11.Çin'in açılması:

Çin 2001 de Dünya ticaret Organizasyonuna katılınca sigorta endüstrisini sınırlıda olsa açmaya başlamıştır.Özellikle belli şehirlerde verilen lisanslar ilk etapta Shanghay ce Pekin için verilmiştir.

12.Gerling Globale Re'nin çöküşü:

Dünyanın 7 ci büyük reasürans şirketi olan Gerling 1998 yılında Amerikan Constititution RE yi satın almış ve bu satın alma şirketin sonunu getirmiştir.Şirket bu satın alma sonrasında devraldığı çok ciddi hasarlar neticesinde şirketi satma girişimşnde bulunmuş ancak kimse ilgi göstermeyince Kasım 2002 tarihinde iflasını istemiştir.

13.2004 Kasırgaları:

2004 yılında meydana gelen 4 kasırga sonucunda sektör 34 milyar USD ödemek durumunda kalmıştır.

14.Eliot Spitzer ve Marsh davası:

Eliot Spitzer o dönemin önemli bir savcısı olark Kasım 2004 yılında dünyanın en büyük broker firması olan Marsh'ı hedef alarak yüksek komisyon elde edilmesinin müşteriler tarafından bilinmediğini bunun sigorta şirketi seçimini müşteri hakları bakımından olumsuz etkilediğini ileri sürerek soruşturma açmıştır.Daha sonra Marsh 850 milyon USD civarında bir bedel ile sulh anlaşması yapmış Spitzer daha sonra diğer brokerlerede yönelik soruşturma açmış bunun sonucunda brokerler ilave komisyon anlaşması yapmamaya başlamışlardır.

15.Katrina, Rita and Wilma kasırgaları:

2005 yılknda meydana gelen çeşitli Atlantik Fırtınalarında en büyüğü Katrina kasırgası olmak üzere 105 milyar USD tazminat ödenmiştir.Bu büyük tazminat sonrası Amerika'da iş yazma konusunda reasürörler giderek daha seçici olmaya başlamışlardır.

16.AIG nin 2008 krizinde batma noktasına gelişi devlet yardımı ile geriye dönüş sağlaması:

Amerikan hükümeti 2008 yılı sonunda AIG şirketine 85 milyar USD vermek sureti ile şirketin mali durumunu düzeltme yönünde aksiyon almış ve şirket bu sayede eski durumuna dönebilmiştir.Özellikle mortgage kaynaklı sigortalardan etkilenen şirket toplam 182 milyar USD civarında krediyi ve 23 milyar USD tutan faizi 2012 yılında tamamen ödemiştir.

17.Deepwater Horizon denizüstü petrol ünitesi yangını:

Nisan,2010 da meydana gelen infilak sonrası tarihin büyük hasarı meydana gelmiştir olup 11 kişi bu kazada ölmüştür.BP nin 50 milyar USD civarında bir tazminat ödemesi ile sonuçlanan bu dava ayrıca bu projede yer alan şirketler için 3 milyar USD civarında bir tazminat ödenmiştir.

18.Christchurch depremi:

Yeni Zelanda'da meydana gelen  deprem sonrasında sigorta sektöründe 19.7 milyar USD civarında hasar ödenmiştir.

19.Tohoku depremi ve tsunamisi:

Japonya'da Tohoku kentinde 11.Mart.2011 de meydana gelen 9.0 şiddetindeki depremde 18.500 kişi ölmüş,127.290 bina tam,272.788 bina kısmen,750.000 bina ise hafif zarar görmüştür.

20.Thailand selleri:

11 Temmuz 2011 ile Ocak 2012 arasında meydana gelen seller sonucunda 12 milyar USD civarında bir tazminat ödenmiştir.Bu ödemenin önemli bir bölümü iş durması ve kar kaybı hasarlarından oluşmuştur.

21.Costa Concordia gemisinin batışı :

12 Ocak 2012 de İtalyanın Tuscony bölgesinde yolcu gemisi Costa COncordia'nın yan yatması sonucu 32 kişi hayatını kaybetmiş,4.252 yolcu'da tahliye edilmiştir.Gemi 395 milyon Euro'ya sigortalanmış ve hasarı ödenmiştir,hasarın çok oarçalı olması yanında mesuliyet ağırlıklı olması hasarın sonuçlanmasını geciktirmiş olsada bugün bu hasarın 1.5 milyar USD civarında bir büyüklüğe ulaşacağını göstermektedir(Gemi hariç)

22.Sandy Kasırgası:

Bu hasar 31 milyar USD civarında sigorta tazminatı ödenmesi ile sonuçlanmış olup bu hasarda özellikle Limanlardaki yeni araçların etkilenmesine yol açmış ve yaklaşık 16.000 yeni araç ciddi anlamda etkilenmiştir.

23.2014 yılında gerçekleşen Birleşmeler ve satın almalar:

Son dönemde reasürörlerin bşrleşme trendindeki gelişmeler giderek artmaktadır,Catlin in XL ile birleşmesi diğer yandan Willis'in Towers Watson'u satın alması Ace'in Chubb'ı satın alması,Validus’un Western World'e teklif vermesi, RenaissanceRe’nin Platinum Underwriters'ı satın alma teklifi,Endurance’ın Montpelier Re'ye teklif götürmesi, Sompo Japan'ın Canopius'u Mitsui Sumitomo’nun Amlin'i alma teşebbüsü hep son dönemdeki satın alma ve birleşmelerin bir strateji olarak tekrar gündeme geldiğini göstermektedir. 

24.Tianjin patlaması:

 13  Ağustos 2015 de Çin'in önemli limanlarından Tianjin'de meydana gelen patlama sonucunda oluşan hasar son yıllarda meydana gelen en büyük tazminat ödemesini şirketlere yüklemiştir.173 kişinin öldüğü bu patlama sonucunda sigorta ve reasürans sektörünün 5 milyar USD civarında bir tazminat ödemesi ile karşılaşacağı tahmin edilmektedir.

25.Solvency II:

Avrupa'da uygulanması düşünülen ancak sürekli ertelenen SolvencyII nihayet 2016 yılı başından itibaren uygulanmaya başladı.Özellikle sermaye ihtiyacını arrtıracağı beklenen bu yeni kurallar setinin şirketleri yeniden birleşmeye ve sermayedarlarından yeni sermaye istemeye itmesi beklenmekte.